Rolnicy protestują, rząd rozmawia

26 stycznia 2024

Czesław Siekierski w czasie rozmów z protestującymi rolnikami

Rolnicy protestują od dłuższego czasu. Jak mówią – nie przeciwko rządowi, ale w walce o zmianę polityki rolnej UE. Liberalizacja handlu z Ukrainą to kolejny punt zapalny. Minister Czesław Siekierski kontynuuje rozmowy z rolnikami. Co z nich wynika?

Szef resortu rolnictwa rozmawiał w środę 25 stycznia z liderami Ogólnopolskiego Protestu Rolników. W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 rolników.

Rolnicy przeciwko Wspólnej Polityce Rolnej

Podczas spotkania omawiane były problemy polskiego i europejskiego rolnictwa, szczególnie te związane z WPR. Rolnicy podkreślali, że protest nie jest wymierzony przeciw rządowi. To wyraz jedności europejskich rolników w walce o zmianę polityki rolnej UE.

Według ministra Siekierskiego widać wyraźnie niezadowolenie rolników wynikające z nieracjonalnych wymogów Zielonego Ładu i ich sprzeciw wobec rozwiązań w nim zawartych.

Dzień wcześniej podczas spotkania z rolnikami protestujący w Słupnie koło Płocka minister mówił: – Unia Europejska poszła za daleko, jeśli chodzi o wymogi związane z Zielonym Ładem w okresie kryzysu. Kiedy mamy zagrożenia na rynku związane z sytuacją w Ukrainie, kiedy była pandemia, wysoka inflacja, wzrosty kosztów produkcji nie można obciążać rolników dodatkowymi zadaniami związanymi z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym.

Ugorowanie ziemi – Zielony Ład poszedł za daleko

Rolnicy podnieśli m.in. temat wymagań dotyczących ugorowania ziemi, których spełnianie pozbawia rolników znacznej części dochodów. Postulowali także wprowadzenie form pomocy skierowanej do gospodarstw znajdujących się w ciężkiej sytuacji finansowej, takich jak dopłaty do wszystkich zbóż i nawozów.

Minister stwierdził: – Uważam, że wczorajsze protesty rolników były w słusznej sprawie. Ich główna przyczyna to brak opłacalności produkcji, a tym samym zapewniania jej ciągłości – podkreślił minister Siekierski i dodał, że zbliża się wiosna i rolnikom potrzeba funduszy na pokrycie kosztów zakupu nawozów, paliwa i innych środków potrzebnych do produkcji.

Liberalizacja handlu z Ukrainą

Kolejnym z poruszonych tematów była liberalizacja handlu z Ukrainą. Uczestnicy rozmów podkreślali, że nadmierny import produktów rolnych z krajów trzecich, niespełniających wymogów produkcyjnych obowiązujących w UE, zagraża konkurencyjności polskiego rolnictwa.

Minister Czesław Siekierski przyznał, że nadmierny import naruszył stabilność rynku europejskiego, szczególnie krajów granicznych, a najbardziej Polski. – Dlatego w tej sprawie prowadzimy ciągłe rozmowy z rządem ukraińskim, a także na szczeblu europejskim – zaznaczył.

– Powiadomiliśmy Komisję Europejską, że rozpoczęliśmy już rozmowy dwustronne z Ukrainą na poziomie eksperckim. Chcemy wypracować konsensus, który ureguluje te kwestie – dodał na koniec szef polskiego resortu rolnictwa.

Zdjęcie: Od lewej minister Czesław Siekierski i prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz (fot. MRiRW)

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma