Dwa główne postulaty protestujących rolników

16 lutego 2024

Dwa postulaty protestujących rolników: rezygnacja z Zielonego Ładu i zamknięcie granicy z Ukrainą

Rolnicy strajkują i nie odpuszczają. Wysypują zboże, blokują ulice, podpalają opony. Żądają spełnienia dwóch postulatów: zupełnej rezygnacji z Zielonego Ładu oraz całkowitego zamknięcia naszej granicy z Ukrainą. Czy są realne szanse na spełnienie tych warunków?

Minister rolnictwa Czesław Siekierski w czasie spotkania z przedstawicielami protestujących rolników, związków i organizacji rolniczych oraz samorządu rolniczego (15 lutego) powiedział: – Zielony Ład chcemy ograniczyć do minimum, dostosować do oczekiwań rolników.

Rząd jest z polskimi rolnikami (w końcu)

Minister Czesław Siekierski poinformował też, że rolnicze postulaty będą tematem rozmów podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów. Zwrócił uwagę na to, że ma ograniczone możliwości realizacji wszystkich postulatów, ale zapewnił, że będzie podejmował stanowcze działania – na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Wiceminister Stefan Krajewski poinformował, że resort rolnictwa pracuje nad tym, aby zmodyfikować zapisy unijnego Zielonego Ładu. – Nie zgadzamy się na małe ustępstwa Komisji Europejskiej. Potrzeba dużych zmian w Zielonym Ładzie. Jesteśmy po Waszej stronie – powiedział do rolników wiceminister Krajewski.

Zmiany w Zielonym Ładzie

Jak poinformowała dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w zakresie wymagań związanych z Zielonym Ładem prowadzone są działania uproszczeniowe na trzech poziomach:

  1. na poziomie przepisów UE – zamiast ugorowania 4 proc. gruntów ornych w 2024 r. rolnicy będą mogli siać rośliny bobowate i międzyplony, ale bez stosowania środków ochrony roślin;

  2. na poziomie zmian Planu Strategicznego – Polska wnioskuje do KE o złagodzenie norm dotyczących zmianowania oraz o inny okres utrzymania okrywy gleby w przypadku zbóż i rzepaku (od zbiorów do 15 października), zwiększanie stawek ONW górskich, zmniejszenie obsady zwierząt w rolnictwie ekologicznym;

  3. na poziomie przepisów krajowych – oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych i inne uproszczenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił do KE o zmianę przepisów unijnych, żeby trwale odstąpić od obowiązku ugorowania, a zamiast tego wprowadzić możliwość uzyskania wsparcia przez rolników w ramach ekoschematów.

Import z Ukrainy i zamknięcie granicy Polska – Ukraina

Minister Czesław Siekierski poinformował, że trwające rozmowy techniczne z Ukrainą mają na celu wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów rolno-spożywczych i są na końcowym etapie. Nowe zasady powinny zostać sformułowane do końca marca.

– Chcemy ograniczać i kontrolować napływ towarów z Ukrainy, żeby nie zakłócał on stabilności poszczególnych rynków – powiedział minister Siekierski. – Granic z Ukrainą nie da się całkiem zamknąć, ale muszą być szczelne, a wpływające produkty muszą być dokładnie kontrolowane przez służby.

Ministerstwo przypomina też, że kontrole obywatelskie na granicach przeprowadzane przez samych rolników, bez udziału służb, są nielegalne i ściągają na rolników niepotrzebne kłopoty.

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma