uprawa warzyw

Metody uprawy karczocha

Karczoch – zdrowe, smaczne, luksusowe warzywo

Karczoch ( Cynara L. Scolymus Grp.) nazywany jest także artyszokiem. Jest to silna, wysoka roślina wieloletnia. Posiada głęboki system korzeniowy. Pochodzi z północnej Afryki i południowej Europy. Znany był już w czasach starożytnych. W Polsce zaczęto go uprawiać w czasach królowej Bony w rejonie Krakowa. Wartość odżywcza karczocha nie jest duża, ale ma za to działanie żółciotwórcze i żółciopędne, pobudza regenerację miąższu wątroby. 

W pierwszym roku po wysiewie karczoch wydaje rozetę dużych, pierzastodzielnych, często zaopatrzonych w kolce liści, o grubych i szerokich ogonkach. Od spodniej strony liście mają szarozieloną barwę, ponieważ pokryte są wełnistymi, srebrzystobiałymi włoskami. Średnica rozety może osiągać nawet 180 cm. W dolnej części pędu, tuż poniżej poziomu podłoża tworzą się pąki, z których formują się tak zwane odrośla, mogące w sprzyjających warunkach tworzyć własne korzenie i i stawać się samodzielnymi roślinami.

W drugim i następnych latach uprawy karczoch wydaje pędy kwiatostanowe wysokości 60–200 cm. W miarę wzrostu pęd kwiatostanowy zaczyna się rozgałęziać, tworząc pędy boczne. Wyrastające z pędów bocznych liście są mniejsze od tych, które tworzą rozetę. Na szczycie pędów kwiatostanowych powstają okazałe, efektowne kwiatostany-koszyczki. Na jednej roślinie powstają koszyczki o różnej średnicy – największe, o średnicy nawet 15–20 cm, wyrastają na pędzie głównym, na bocznych pędach są nieco mniejsze, o średnicy do 12 cm do takich o średnicy zaledwie 3,5 cm. Kwiaty karczocha są purpurowoczerwone, z wyglądu przypominają kwiaty ostu, ale są znacznie większe. Pachną bardzo intensywnie miodem i zwabiają licznie zapylające je owady.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są wymagania klimatyczne karczocha? 
  • Jak uprawiać karczochy w naszych warunkach?
  • Czym nawozić karczochy?
Portulaka warzywna - uprawa, wymagania

Portulaka warzywna – co to takiego i jak ją uprawiać

Portulaka to warzywo smaczne i orzeźwiające, bardzo bogate w substancje odżywcze. Jest popularne w krajach śródziemnomorskich. Nie jest jednak szeroko znane w naszym kraju. Łatwość uprawy powinna jednak przemawiać za popularyzacją portulaki. Jakie są wymagania glebowe? Jak uprawiać portulakę?

Portulaka warzywna jest rośliną jednoroczną. Tworzy silnie rozgałęzione, płożące się lub lekko wzniesione łodygi o długości do 50 cm oraz wrzecionowaty, mięsisty korzeń. Łodygi są gładkie, koloru purpurowoczerwonego. Liście, które są osadzone naprzeciwlegle są owalne, a także odwrotnie jajowate, zwężone u nasady, z krótkimi ogonkami, grube i mięsiste. Mają szerokość 1,5 cm i długość do 3,3 cm. W kątach liści są tworzone 2–3, osadzone na krótkich szypułkach, drobne, żółte kwiaty. Owocem portulaki są wąskie torebki o długości do 7 mm. Częścią jadalną są liście oraz łodyżki, które odznaczają się lekko kwaśnym smakiem z pieprznym aromatem. Smak się różni w zależności od pory dnia: rano jest bardziej kwaskowaty (roślina przerabia pochłonięty CO2 na kwas jabłkowy), a wieczorem jest słodkawy (kwas zostaje przerobiony na glukozę). 

Wartości prozdrowotne portulaki

Portulaka jest warzywem najbardziej bogatym w kwasy omega3, 100 g liści i pędów dostarcza nam ok. 350 mg kwasu alfa-linolenowego, nie ustępuje ona swoją zawartością rybom, a nawet je przewyższa.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są wymagania klimatyczne i glebowe portulaki?
  • Jakie znaczenie ma stanowisko w zmianowaniu?
  • Czym nawozić portulakę warzywną?
Salsefia, kozibród - uprawa warzywa

Zapomniana salsefia – uprawa i właściwości prozdrowotne

Salsefia jest warzywem sezonu jesiennego i zimowego. Jej jadalne korzenie mogą być przeznaczone bezpośrednio na rynek warzywny lub do przechowywania przez okres zimowy i w celu wzbogacenia asortymentu świeżych warzyw wczesną wiosną. Salsefia to warzywo korzeniowe, o którym mało kto wie. Szkoda, bo mogłaby zagościć w naszej kuchni i w jadłospisie już na stałe. Jakie są metody uprawy? Jak jeść salsefię? 

Salsefia (Tragopogon porrifolius L.) należy do botanicznej rodziny astrowatych (Asteraceae), która kojarzy się nam z roślinami ozdobnymi. Nazywana jest owsianymi korzonkami, białą salsefią bądź kozibrodem porolistnym. Potocznie jest także nazywana szparagami dla biedaków. Ta nazwa związana jest z tym, że jest łatwo dostępna w jej naturalnym środowisku. Często mylona jest ze skorzonerą.

Skąd pochodzi salsefia (Kozibród porolistny)?

Roślina ta pochodzi ze środkowych i wschodnich regionów basenu Morza Śródziemnego i z Azji Mniejszej. Algieria, Tunezja, Maroko i Europa Południowa to rejony, gdzie występuje ona w stanie dzikim. Spożywana już przez starożytnych Greków i Rzymian. Za pośrednictwem legionów rzymskich zawędrowała do Europy Środkowej. W Europie pojawiła się wcześniej niż skorzonera, ponieważ zaczęto ja uprawiać już na przełomie XV i XVI wieku. Traktowana była także jako roślina lecznicza i uprawiano ją w ogrodach aptecznych. W Polsce zaczęto ja uprawiać w XVI wieku. Salsefia w naszym kraju uprawiana jest wyłącznie amatorsko. Zasługuje jednak na większe rozpowszechnienie, m.in. z uwagi na wysokie właściwości dietetyczne i odżywcze. W krajach Europy Zachodniej coraz bardziej wzrasta zainteresowanie uprawą warzyw korzeniowych, w tym salsefią w gospodarstwach ekologicznych.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jaka jest wartość odżywcza i właściwości prozdrowotne salsefii?
  • Salsefia a skorzonera - czym się różnią? 
  • Jakie są metody uprawy i pielęgnacja salsefii (kozibrodu porolistnego)?
  • Przepisy - co można zrobić z salsefii?
Skorzonera

Skorzonera – ciekawa, ale zapomniana roślina warzywna

W Polsce skorzonera znana była już na przełomie XVI i XVII wieku, jednak z czasem odeszła w zapomnienie. Obecnie mała popularność tej rośliny jest spowodowana brakiem wiedzy na temat jej wartości odżywczej, sposobów przyrządzania, kłopotliwego zbioru oraz szybkiej utraty zdolności kiełkowania nasion. Ze względu na wysoką wartość biologiczną i możliwość zwiększenia asortymentu świeżych warzyw zimą i wczesną wiosną warto poznać to cenne warzywo.

Skorzonera jest byliną, która w uprawie traktowana jest jako roślina dwuletnia. W pierwszym roku wytwarza długi, cylindryczny korzeń spichrzowy i rozetę wydłużonych, soczystych, dość szerokich, lancetowatych liści. Natomiast w drugim roku kwitnie i owocuje. Pędy kwiatostanowe dorastają do wysokości 30–125 cm. Kwiaty języczkowe, intensywnie żółte, pachnące wanilią są zebrane w koszyczki i kwitną od maja do lipca. Skorzonera jest rośliną skłonną do pośpiechowatości, dlatego często zakwita już w pierwszym roku uprawy. Jednak to zjawisko nie wpływa negatywnie na wielkość i jakość plonu, gdyż po wycięciu pędów kwiatostanowych, już po dwóch tygodniach, w korzeniach zanika wytworzona tkanka włóknista i znowu jest smaczna i jadalna. Pod tym względem skorzonera stanowi wyjątek wśród warzyw korzeniowych, gdyż u pozostałych gatunków z tej rodziny wytworzenie pędów kwiatostanowych jest jednoznaczne z utratą przydatności do konsumpcji.

Korzeń spichrzowy, który jest plonem skorzonery, ma długość 25–30 cm, jest tępo zakończony, a jego średnica osiąga 3–4 cm. Skórka może być ciemnobrunatna albo prawie czarna, natomiast miąższ korzenia jest mlecznobiały. Korzeń skorzonery ma dużą skłonność do rozwidlania się, jest też bardzo łamliwy i kruchy. Z uszkodzeń bardzo szybko wypływa mleczny sok, co w rezultacie powoduje więdnięcie roślin i korzenia, a w rezultacie utratę przydatności do spożycia.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie jest wartość odżywcza skorzonery i jej właściwości prozdrowotne?
  • Jakie są wymagania klimatyczne i glebowe skorzonery?
  • Jakie są metody uprawy skorzonery i zabiegi pielęgnacyjne?
czarna rzepa czarna rzodkiew

Czarna rzodkiew (czarna rzepa) roślina o cennych właściwościach

Rzodkiew ( Raphanus sativus var. niger ) to roślina, która znana była już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. W Polsce pierwsze wzmianki dotyczące tego warzywa pochodzą z XIV i XV wieku. Rzodkiew jest uprawiana na niewielką skalę przeważnie w ogródkach przydomowych i działkowych. Warto jednak ją rozpowszechniać. Zaletą tej rośliny jest łatwość uprawy oraz dużo wyższa, w porównaniu z rzodkiewką, wartość odżywcza i dietetyczna, a także walory smakowe. Co jeszcze trzeba wiedzieć o uprawie czarnej rzepy?

Pod względem botanicznym czarna rzodkiew jest bardzo podobna do rzodkiewki, należy do rodziny warzyw kapustowatych. Wczesne odmiany rzodkwi osiągają dojrzałość zbiorczą po 40–50 dniach i są roślinami jednorocznymi. Wysiane dość wcześnie mogą zakwitnąć i wydać nasiona jeszcze w tym samym sezonie wegetacyjnym. Późne odmiany osiągają dojrzałość zbiorczą po 90–100 dniach, są roślinami dwuletnimi i w celu produkcji nasion muszą być przechowywane przez zimę. System korzeniowy tego warzywa jest silnie rozgałęziony. Składa się z licznych cienkich korzeni wrastających w glebę na głębokość około 1 m. Długie liście (u niektórych odmian dochodzące do 40 cm długości) tworzą mniej lub bardziej wzniesioną, dość dużą rozetę. Kwiatostan groniasty osiąga wysokość do 1 m. Kwiaty są koloru białego, bladoróżowego lub bladofioletowego. Owocem jest wielonasienna łuszczyna, w której znajdują się nasiona otoczone watowatą masą. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez okres 4–5 lat.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są wartości odżywcze i dietetyczne czarnej rzepy? 
  • Jak zbierać i przechowywać czarną rzodkiew? 
  • Czy czarna rzodkiew ma wysokie wymagania glebowe?
salata lodygowa Autorstwa Downtowngal - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Uprawa sałaty łodygowej (głąbików) – metody oraz zabiegi pielęgnacyjne

Mała znana i nietypowa sałata to właśnie sałata łodygowa. Inaczej nazywana jest sałatą szparagową lub głąbikami krakowskimi ( Lactuca sativa L.var. augustana Hort. ex. L.H.Bailey). Różni się znacznie od innych form użytkowych sałaty. Trwają obecnie próby przywrócenia głąbika do uprawy na większą skalę w okolicach Krakowa. Zapomniana sałata wraca właśnie do łask i lokalnej gastronomii dzięki projektowi Slow Food-CE i staraniom miasta Krakowa. Najlepiej uprawiać ją wczesną wiosną lub jesienią w pierwszym, ewentualnie w drugim roku po oborniku. Jakie są metody uprawy oraz zabiegi pielęgnacyjne w uprawie głąbików?

Roślina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego od tego samego dzikiego przodka, co odmiany botaniczne sałaty siewnej. Nazwa głąbiki krakowskie wynika z faktu, że w latach 30–50 XX wieku była bardzo popularna i często uprawiana w rejonie Krakowa. Po staropolsku głąbiki nazywano też łoczygą. W V wieku naszej ery głąbiki dotarły do Chin, gdzie zdobyły bardzo duże uznanie. Obecnie są one tam bardziej popularne niż inne odmiany sałaty botanicznej.

W Polsce jest to roślina wybitnie amatorska, a uprawa jej jest bardzo mało rozpowszechniona. Informacja ważna dla amatorów borykających się z małą powierzchnią uprawową jest taka, że sałatę łodygową można uprawiać w donicach na balkonie bądź tarasie.

Sałata łodygowa w pierwszej fazie wzrostu wytwarza tuż przy ziemi rozetę wąskich liści. Następnie stosunkowo szybko wybija w pęd. Ten wydłużony i mięsisty pęd o średnicy do 4 cm i wysokości 20–60 cm (w zależności od odmiany) stanowi główną część użytkową warzywa, w górnej części rozgałęzia się i zakwita.

Częścią jadalną mogą być liście, lecz przede wszystkim nierozgałęzione dolne części pędów zebrane przed zdrewnieniem, czyli najpóźniej w czasie formowania się na roślinie pączków kwiatowych. Pędy zebrane później, drewnieją i stają się niesmaczne.

Kwiaty sałaty łodygowej są niewielkie i żółte, a nasionka to szare niełupki wyposażone w aparat lotny. W 1 g znajduje się od 800 do 1300 sztuk nasion.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jaka jest wartość odżywcza sałaty łodygowej?
  • Jakie są wymagania klimatyczne dla sałaty (inne nazwy: szparagowej lub głąbików krakowskich)?
  • Jak nawozy mineralne stosować?
endywia

Endywia – jak ją uprawiać?

Endywia to roślina pochodząca od dzikiej rośliny dwuletniej Cichorium pumilum, która występuje w południowo-zachodniej Azji, w rejonie Kaukazu, w Turkiestanie oraz w basenie Morza Śródziemnego. Do Polski trafiła prawdopodobnie ze wszystkimi warzywami sprowadzonymi przez królową Bonę, jednak nie przypadła wtedy do gustu. Obecnie endywia jest wciąż warzywem mało popularnym, a mogłaby zastąpić mniej wartościową sałatę w okresie późnojesiennym. Jakie są wymagania klimatyczne i glebowe endywii?

Była spożywana i uprawiana już w starożytnym Rzymie, Grecji i Egipcie. Izraelici spożywali ją w święto Paschy, jako jedną z obowiązkowych potraw. W Europie Zachodniej pojawiła się dopiero w czasach średniowiecznych. W XVI wieku trafiła do uprawy w Niemczech, Holandii i Anglii, natomiast we Francji stosowano ją jako roślinę leczniczą, podawaną na niestrawność, artretyzm i choroby oczu. Do Polski trafiła prawdopodobnie ze wszystkimi warzywami sprowadzonymi przez królową Bonę, jednak nie przypadła ona wtedy do gustu Polakom. Od XVI wieku zaczęto w uprawie endywii stosować zabieg bielenia, który powodował lepszy smak tej rośliny. Obecnie jest ona bardzo popularna i chętnie spożywana we Włoszech, Francji, Niemczech, USA i Hiszpanii.

Odmiany endywii 

Endywia to roślina jednoroczna, która jest spokrewniona z cykorią sałatową, chociaż z wyglądu i użytkowania bardziej przypomina sałatę. Jej system korzeniowy jest słabo rozwinięty, a liście są zebrane w rozetę albo tworzą luźną główkę. Wykazuje ona dużą różnorodność pod względem kształtu, wielkości, barwy i faktury liści. W zależności od ich budowy wyróżnia się dwie odmiany botaniczne:

  • eskariola (C.endivia L.var.latifolium), nazywana endywią szerokolistną, batawską lub „batavian” – ma mocno faliste, szerokie liście o gładkiej powierzchni i ząbkowanym brzegu,

  • endywia kędzierzawa (C.endivia L.var.crispum Heigi), nazywana mchową, fryzyjską albo „frisee”, której liście są węższe, kędzierzawe, głęboko powcinane i mocno postrzępione.

Różnią się między sobą tym, że eskariola zawiera więcej witaminy C, natomiast kędzierzawa jest bogatsza w karotenoidy, fosfor, potas i magnez. Barwa liści endywii jest również różnorodna, mogą być jasno- lub ciemnozielone, są też odmiany o brunatnym lub brunatnoczerwonym zabarwieniu. Pędy kwiatostanowe osiągają wysokość 50–130 cm, są to koszyczki o barwie białej bądź niebieskiej.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jak uprawiać endywię?
  • Jakie są wymagania klimatyczne i glebowe endywii?
  • Kiedy rozpocząć produkcję rozsady?
  • Czy endywię łatwo uprawiać ekologicznie?
uprawa brukwi jadalnej

Uprawa brukwi jadalnej - na co zwrócić uwagę

Brukiew jest doskonałą rośliną do upraw ekologicznych ze względu na niskie wymagania klimatyczne i glebowe. Pomimo ograniczeń istniejących w rolnictwie ekologicznym (eliminacja syntetycznych nawozów mineralnych i pestycydów), uprawa brukwi jest możliwa poprzez zastosowanie odpowiedniej lokalizacji uprawy w płodozmianie, stosowanie nawożenia organicznego i prewencyjne metody ochrony przed chorobami i szkodnikami. Jakie są ogólne zasady uprawy tego warzywa?

Brukiew jadalna (Brassica napus L. var. napobrassica L. Peterm.) jest gatunkiem, który w uprawie ekologicznej może plonować na wysokim poziomie odpowiadającym uprawie konwencjonalnej. Może osiągnąć poziom nieznacznie niższy, ale pod warunkiem zapewnienia jej odpowiedniej zasobności gleby i dostępności wody. Jest rośliną bardzo plenną, łatwą w uprawie i w przechowywaniu. W Polsce znana była od bardzo dawnych czasów. Posiada nawet swoje regionalne nazwy jak karpiel czy kwak. Nie odgrywa jednak większej roli w naszym kraju jako warzywo.

Brukiew to roślina obopylna i dwuletnia. W pierwszym roku wytwarza bujną rozetę dużych, niebieskozielonych, gładkich, długoogonkowych, lirowatych liści i duży, mięsisty korzeń spichrzowy, który jest częścią jadalną. Korzeń może mieć kształt owalny, cylindryczny, kulisty bądź silnie spłaszczony. Skórka korzenia może być żółta, purpurowa lub biało-purpurowa. Odmiany posiadające białą lub biało-purpurową skórkę mają miąższ biały lub jasnokremowy. Te o żółtej skórce mają miąższ kremowy lub żółty, który jest najbardziej ceniony przez konsumentów. W drugim roku brukiew wytwarza silnie rozgałęziony pęd kwiatostanowy, który osiąga wysokość od 80 aż do 170 cm. Kwiaty są barwy żółtej. Kształt i budowa kwiatów, nasion i owoców są typowe dla roślin należących do rodziny kapustowatych. W 1 g nasion znajduje się około 270–410 nasion.

Brukiew, karpiel - właściwości prozdrowotne i odżywcze 

Brukiew jadalna to warzywo niskokaloryczne. 100 g świeżej masy to tylko 38 kcal. Miąższ zawiera duże ilości soli mineralnych fosforu, żelaza, wapnia. To bardzo dobre źródło witamin z grupy B. Witaminy C zawiera nawet o 1/3 więcej niż pomidor. Ma cenne właściwości dietetyczne, jest polecana w przeciwdziałaniu i leczeniu chorób przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. W obecnych czasach jest warzywem bardzo popularnym w krajach skandynawskich, w północnych Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, a także w Kanadzie.

Brukiew w smaku jest delikatniejsza niż rzepa. Można z niej robić surówki, czy przygotowywać na gorąco.

Wymagania klimatyczne i glebowe 

Brukiew jest rośliną klimatu chłodnego o niewielkich wymaganiach cieplnych. Nasiona kiełkują już...

Z artykułu dowiesz się:
  • W którym roku po oborniku najlepiej uprawiać brukiew?
  • Jakie stosować zabiegi pielęgnacyjne?
  • Jak zapobiegać chorobom i szkodnikom?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma