odpady

Podatkowe skutki otrzymania dofinansowania na usunięcie azbestu

Podatkowe skutki otrzymania dofinansowania na usunięcie azbestu

Jedną z form wsparcia finansowego, z których mogą korzystać rolnicy i inni mieszkańcy wsi, są różnego rodzaju dofinansowania do wymiany dachów eternitowych na inne, wykonane z bardziej ekologicznych materiałów. Z otrzymaniem takiego dofinansowania mogą się wiązać skutki podatkowe, jednak przepisy przewidują ulgi w tym zakresie. Sprawdź szczegóły.

W minionych latach wyroby z zawartością azbestu były masowo wykorzystywane jako pokrycia dachowe, zwłaszcza na terenach wiejskich. Popularne były zwłaszcza płyty azbestowo-cementowe faliste nazywane powszechnie eternitem, czy płaskie płyty typu „karo”. Kryto nimi nie tylko dachy budynków gospodarczych: stodoły, obory, chlewnie, kurniki, szopy, wiaty itp., ale również budynków mieszkalnych. W związku ze stwierdzonym szkodliwym oddziaływaniem azbestu na zdrowie ludzi i środowisko, wyroby z azbestem zaczęły być wycofywane z użycia i zastępowane innymi materiałami. Na podstawie obowiązujących regulacji azbest może być stosowany w naszym kraju do 31 grudnia 2032 r. Przy czym w 1998 roku zakończono m.in. produkcję płyt azbestowo-cementowych, natomiast od 28 marca 1999 r. obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobami, które go zawierają. W ramach rozwiązań krajowego „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” – jest on systematycznie eliminowany z polskiego krajobrazu.

Wsparcie dla rolników usuwających azbest

Państwo i samorządy oferują obywatelom wsparcie w likwidacji pokryć dachowych z eternitu oraz w ich wymianie na nowe, wykonane z innych materiałów. Programy dotyczące takiego wsparcia adresowane są przede wszystkim do rolników, którzy mogą liczyć m.in. na dotacje na usunięcie azbestu, a także jego odbiór, wywiezienie i utylizację. Takie dofinansowania często są przyznawane za pośrednictwem gmin, m.in. ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy rolnik, który otrzyma wsparcie finansowe na usunięcie azbestu, będzie musiał automatycznie zapłacić od tego podatek dochodowy?
  • Kiedy skorzystać z ulgi na termomodernizację w PIT?
Czy rolnik musi być wpisany do BDO

Czy rolnik musi być wpisany do BDO?

BDO to rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który zawiera spis firm wytwarzających odpady. Jest częścią systemu ochrony środowiska. Czy obowiązek posiadania wpisu do BDO dotyczy również rolników?

Certyfikat rzetelnosciLaur zaufaniaSMB logoTop firma