WYDANIE ONLINE

Uprawa kukurydzy, choć popularna w naszym kraju, w praktyce może być bardzo trudna, a to za sprawą szkodników (np. omawianej na łamach magazynu omacnicy), a także grzybów z rodziny Fusuarium. Z tego artykułu dowiesz się, jak sobie radzić ze zgorzelą siewek oraz fuzariozami łodyg i kolb. W następnym numerze przeczytasz o mikotoksynach, które są produktami ubocznymi przemiany materii tych grzybów.

czytaj więcej »

W każdym roku w różnych miejscowościach dochodzi do sporów pomiędzy rolnikami a podmiotami skupującymi produkty rolne. I chociaż zawsze warto podjąć próbę polubownego rozstrzygnięcia sporu, to nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się, że sprawa kończy się w sądzie. Zanim skierujesz sprawę do sądu powinieneś pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Przeczytasz o nich w tym artykule.

czytaj więcej »

Pytanie: Słyszałem, że pojawił się nowy podatek od budynków o dużej powierzchni. Czy ten podatek będzie trzeba płacić też od dużych stodół lub magazynów?

czytaj więcej »

Prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz zatrudnianie pracowników do pracy w nim wiążą się z obowiązkiem przestrzegania przepisów BHP. Jednak rodzą się wątpliwości, czy te same przepisy dotyczą również pracowników sezonowych? Z tego artykuły dowiesz się m.in., czy pracowników sezonowych obejmuje szkolenie BHP oraz jakie są kary za nieprzestrzeganie przepisów.

czytaj więcej »

Osoba, która – niezależnie od przyczyny – opuści swoje gospodarstwo rolne i nie poinformuje o tym KRUS, straci tytuł do ubezpieczenia. KRUS może stwierdzić utratę tego tytułu także wstecznie, za poprzednie lata, co może spowodować brak odpowiedniego stażu emerytalnego i niemożność uzyskania emerytury rolniczej, mimo osiągnięcia ustawowego wieku. Poznaj szczegóły ważnego wyroku sądu.

czytaj więcej »

Kontrola realizowana przez inspektora pracy w gospodarstwie nie może być wykonywana w sposób dowolny. Przedstawiciel PIP działa bowiem w oparciu o przepisy, które regulują czynności kontrolne. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują w czasie kontroli, co inspektor pracy może oraz jakie masz obowiązki w tej sytuacji. Znajomość tych zagadnień pozwoli na przeprowadzenie kontroli sprawnie, szybko i w miarę „bezboleśnie”.

czytaj więcej »

Zanim w najbliższym sezonie przystąpimy do siewu grochu, warto upewnić się, jakie ma wymagania glebowe, klimatyczne i jakich składników mineralnych potrzebuje. Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule.

czytaj więcej »

Współrzędna uprawa roślin ma swoje źródło w naturze. To właśnie tam rośliny rosną obok siebie i „dobierają” się nieprzypadkowo. Przyroda nie zna upraw jednorodnych. Metoda jest oparta na prawach natury, w naturalnym otoczeniu tworzą się zespoły roślin, a także zwierząt, i żyją w równowadze i reagują na siebie. Dzieje się to w różny sposób, np. chronią się przed chorobami i szkodnikami. Każdy element tego wspólnego środowiska ma inne potrzeby, co innego pobiera z gleby i co innego oddaje.

czytaj więcej »

Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

wiper-pixel